Výročí mahásamádhí šrí Maháprabhudžího a sváteční oslavy v Evropě
4. - 6. prosince 2015, Vép, Maďarsko
Začátek zimního období, kdy je na severní polokouli méně světla, je obdobím svátků, zasvěcených světlu, jako jsou například Vánoce a Díválí.
Toto roční období, kdy je nejméně světla, je rovněž časem, kdy se rodí světlo pro následující rok. Podle sanátan dharmy všechna náboženství a duchovní cesty v této době oslavují zrození nového života a nového světla.
První víkend v prosinci se bhaktové z mnoha zemí sešli ve Vépu, aby získali Višvagurudžího daršan a oslavili 52. výročí mahásamádhí šrí Dípa Nárájana Maháprabhudžího, z duchovní linie Alakhpurídží Siddhapeeth Parampara. Maháprabhudží byl vtělením Světla, jak naznačuje jeho jméno Díp.
Višvaguru Mahéšvaránandadží na večerním satsangu krásně vysvětlil:
"Radost a utrpení existují pouze zde na Zemi. Měli bychom uskutečnit šakti, bhakti, džňánu, vairágju, tjágu, uparati, mumukšá (tj. energii, oddanost, moudrost, odříkání, odpoutanost, schopnost být nad věcí a touhu po osvobození z koloběhu zrození). Jediná věc, od které bychom se neměli odpoutávat, je láska a odpoutanost existuje pouze s vairágjou. Modlíme se k Maháprabhudžímu, aby s námi byl v podobě nirguna i saguna a požehnal nám. Jedinou cestou z tohoto světského utrpení je sádhana (duchovní cvičení – mantra, meditace, …), jak řekl Holygurudží ve svém bhadžanu Sádhana Cyárá.“
Jeho Svatost Višvagurudží také vysvětlil a sdílel s námi požehnání ze zpívání mantry Óm, univerzálního zvuku. Rezonance této mantry regeneruje a léčí všechny buňky a tkáně lidského těla, neboť energie celé existence pochází z Óm. Technika, při které se nepřetržitě zpívá Óm, se nazývá Óm akhand.
V prvním verši Shiv Shadakshar Stotra se mluví o Óm jako o základní rezonanci:
Klaním se Óm – původu vesmíru, zdroji veškeré existence, Světlu, které žije v každém srdci.
Meditace na Óm vede k osvobození z koloběhu zrození a smrti.
Vše ve vesmíru – viditelné i neviditelné – pochází z Óm, existuje v Óm a znovu se rozpouští v Óm.
Óm je Svrchované, všichni jogíni meditují na Óm.
Vyjadřuji svou nejhlubší úctu Óm, zdroji světla, lásky, pravdy a kosmické harmonie.
Povznášejícím tématem víkendového semináře bylo také to, že nám Jeho Svatost Višvagurudží přiblížil slávu šrí Hanumándžího, hrdinného idolu bhaktů, služebníka Pána Rámy, jak ho popsal velký světec Tulsídásdží v Hanuman chalise. Tento zpěv oddaného se skládá ze 40 veršů (od toho jméno chalisa) a odstraňuje veškeré strachy, dává sílu a zdraví.