Makar Šankranti je jediným indickým svátkem slaveným podle solárního kalendáře a každý rok připadá na 14. ledna. Šankranti doslova znamená pohybovat se z jednoho místa na druhé – změnit směr.

Je to období, kdy slunce mění svou dráhu a vydává se na sever. Zimní slunovrat končí a dny jsou delší a světlejší. Toto šestiměsíční období, kdy slunce putuje na sever, je důležité pro duchovně hledající, neboť představuje posun směrem k duchovnímu cíli – átam gjáně.

V letošním roce Jeho Svatost višvaguru Mahéšvaránanda oslavil Makar Šankranti společně se svými žáky v Maháprabhudžího ášramu ve Střílkách.

Strilky Makar Sankranti 2017 3 Strilky makar Sankranti 2017 1 a copy

Jeho Svatost Višvagurudží přednášel o kulturních festivalech, poukázal na to, že jejich oslavy jsou připomínkou k uvědomění si významu svátků. Svátky jsou součástí kultur po celém světě a  tyto slavnosti spojují  lidi. Kamkoli lidé jdou, přinášejí si s sebou trochu své vlastní kultury.

Při mimořádné příležitosti Makar Šankranti  bylo v dolní zahradě ášramu zapáleno několik ohňů. Prováděla se parikrama, posvátné  rituální obcházení  kolem ohňů. Během pozdního nočního programu, který byl příležitostí být společně s duchovním Mistrem a mít jeho daršan, plameny ohňů pěkně hřály a duše rozehřál zpěv bhadžanů a kirtanů..

Strilky Makar Sankranti 2017 2

Strilky Makar Sankranti 2017 5 Strilky Makar Sankranti 2017 7

Višvagurudží pro tento nový rok doporučil sankalpu (předsevzetí) a modlitbu:

Měli bychom se modlit k Bohu Šivovi, aby na Zemi zavládla rovnováha a mír. Měli bychom pracovat sami na sobě a každodenní sádhanou (cvičením jógy) si udržovat  dobré zdraví. Každodenní zpívání Mahá mritju džaja mantry se speciální mudrou s rukama nad hlavou,  symbolizující abhišék, zamezí vstupu ašurik šakti (negativní energie), projevující se jako negativní myšlenky, napadající čtyři antah karany (vnitřní funkce), mana, buddhi, čitta a ahamkára (mysl, intelekt, vědomí a ego). Měli bychom pomáhat lidem, aby se  měnili k lepšímu a měli bychom se modlit, aby na této planetě nebylo žádné utrpení a žádné války.

Strilky Makar Sankranti 2017