17. - 19. listopadu 2017

O chladném listopadovém víkendu navštívil Slovinsko Jeho Svatost višvaguru Mahéšvaránanda a zahřál srdce mnoha Slovinců i ostatních účastníků semináře z celého světa.

První den své návštěvy Višvagurudží otevřel dvě nová centra Jógy v denním životě v Murské Sobotě a Ptuji, za přítomnosti indického ambasadora ve Slovinsku, J.E. Paramyita Manny. Zahajovacího obřadu v Murské Sobotě se zúčastnil také zástupce župana pan Boštjan Berlak a v Ptuji župan pan Miran Senčar.

DSC1471 DSC1532DSC1662 DSC1708 c1

Večer tohoto významného dne začal v Kranji víkendový seminář. Toto malé město, poblíž Ljubljany, hlavního města Slovinska, má dlouhou a pozoruhodnou historii a je umístěno v překrásném prostředí s řekou Sávou a již zasněženými vrcholky Alp. Kranj je též domovem nádherného centra Jógy v denním životě.

DSC1794SAN 0386

Speciálním hostem víkendového semináře byla paní Alenka Smerkolj, ministryně rozvoje ve Slovinsku, která se zúčastnila páteční večerní přednášky Jeho Svatosti.

J.S. Višvagurudží zdůraznil, že jógové a ájurvédské metody jsou nejlepším prostředkem k prodloužení života a zlepšení zdraví. Lidské tělo a mysl jsou znečištěny tím, co nazýváme vikáry – nečistotami, včetně negativních myšlene,k a nedostatkem řádné výživy. Jóga a ájurvéda poskytují nástroje k pročištění těchto nečistot.

Višvagurudží dále vysvětlil, že tyto vědy byly předány velkými světci, kteří žijí na vzdálených místech a po většinu času je dokonce nelze ani spatřit. Pečují a ochraňují nejen lidstvo, ale celou planetu.

DSC2061 DSC2087DSC1841 SAN 0216

Část programu byla věnována procvičování meditace využívající rezonanci mantry AUM k pročištění a uzdravení; a na sobotním večerním satsangu Višvagurudží vyzdvihl význam každodenního používání manter.

DSC1895 

Závěrečné setkání semináře pokračovalo představením technik  podporujících zdraví, s konkrétními jógovými pozicemi jako je vadžra ásana a obrácené pozice.

Višvagurudží řekl, že k dosažení kompletní jógové sádhany (praxe) je nezbytné správné stravování a pránájáma. Tyto metody společně dokážou navodit optimální zdravotní stav, který je pak podporován stálým cvičením Jógy v denním životě.

DSC2109 DSC2349